Panik Bozukluk ve Anksiyete Bozuklukları

İzmir Kaygı/Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Herkes tarafından belli zamanlarda yaşanabilecek olağan bir tepki olan Anksiyete veya kaygı, kişiyi tehlike veya tehdit karşısında koruma ve harekete geçirme işlevi gören bir mekanizmadır.

Anksiyete Bozuklukları grubunda yer alan hastalıklar ise bu mekanizmadaki anormal işleyişe bağlı olarak, bireyin yaşamı tehdit eden iç ve dış çevredeki herhangi bir olasılığı tehlike olarak algılayıp yorumlamasının işlev bozucu bazı sonuçları olarak izlenir.

Anksiyete bozuklukları hastalık grubunda yer alan Panik bozukluklarda kişilerin yoğun sıkıntı telaş korku hali tansiyon değişiklikleri terleme nefes darlığı gibi bedensel belirtilere eşlik ederken, kalp atımlarını duyumsama karında baskı hissi baş ağrısı baş dönmesi gibi bedensel duyumlara karşı hassiyet gelişmesiyle bu bedensel belirtilerin ‘kalp krizi geçiriyor olma’ ‘çıldıracak gibi olma’ şeklinde yanlış yorumlanmalarıyla sonuçlanır.

Anksiyete bozuklukları grubu hastalıklarda yaşamdan keyif alma iç huzur ve sükunet giderek bozulur. Yaygın anksiyete bozukluğunda sizi sürekli huzursuz eden ‘Kötü bir şey olacağı’ veya ‘Yakınlarınızın başına bir şey geleceği’ hissi gibi rahatsız edici sürekli içinizi kemiren bir duyguyu taşırsınız. Panik bozukluktaysa bu olumsuz beklenti hali kendi bedeninize yönelmiştir ve kalp atımında hızlanma barsak hareketlerinde artma gibi bazı bedensel belirtilerinizi olduğundan daha yüksek duyumsarsınız.